معرفی پلاژهای استانبول


تابستان بهترین موقعیت برای شنا و استفاده از دریاست. بعضی ها دوست دارند آفتاب بگیرند و برخی هم شن بازی و شنا را ترجیح می دهند. اگر عاشق ساحل و تفریحات کنار دریا هستید، استانبول ترکیه موقعیت بسیار خوبی دارد. از یکطرف با دریای سیاه همسایه است و در طرف دیگر دریای مرمره. همین موضوع سبب شده پلاژهای خوبی داشته باشد. اما چطور می توانیم به این پلاژها...

تابستان بهترین موقعیت برای شنا و استفاده از دریاست. بعضی‌ها دوست دارند آفتاب بگیرند و برخی هم شن بازی و شنا را ترجیح می‌دهند. اگر عاشق ساحل و تفریحات کنار دریا هستید، استانبول ترکیه موقعیت بسیار خوبی دارد. از یکطرف با دریای سیاه همسایه است و در طرف دیگر دریای مرمره. همین موضوع سبب شده پلاژهای خوبی داشته باشد. اما چطور می‌توانیم به این پلاژها برویم و کدامشان رایگان است و هر پلاژ در استانبول چه امکاناتی دارد؟

تور استانبول

آشنایی با ساحل‌ها و پلاژهای استانبول:

پلاژهای ترکیه زیر نظر شهرداری است و شهرداری استانبول معمولا پلاژهای رایگان بر پا می‌کند. در ادامه به شما خواهیم گفت کدام پلاژهای استانبول رایگان و کدامشان پولی هستند. ساحل‌های استانبول معمولا شنی و ماسه‌‎ای هستند و قدم زدن روی آنها و شنا کردن در دریای خوشرنگ سیاه یا مرمره خاطره دلچسبی برای‌تان خواهد بود. پلاژهای استانبول در بخش آسیایی و اروپایی هستند. بنابراین بسته به این‌که هتل محل اقامت‌تان کجاست، می‌توانید نزدیکترین پلاژ را پیدا کنید و به آنجا بروید.

پلاژهای استانبول چه امکاناتی دارند؟

این پلاژها امکاناتی مانند تخت، سایبان، دوش برای حمام ساحلی و بوفه برای تهیه خوراکی دارد. علاوه بر این‌ها نجات غریق‌ها در تمام طول خط ساحلی و در هر پلاژ مستقر هستند. البته اگر دوست داشته باشید می‌توانید خوراکی هم همراه خودتان ببرید. این نکته را مدنظر داشته باشید که ممکن است در برخی پلاژها امکان همراه بردن خوراکی را نداشته باشید.

چه وقت پلاژهای استانبول شروع به کار می‌کنند؟

تاریخ برپایی این پلاژها معمولا از اواسط خرداد ماه (13 و 14 خرداد ماه) است. قبل از سفر می‌توانید از برپایی این ساحل‌ها مطمئن شوید و سپس تاریخ تور استانبول تان را تنظیم کنید.

فهرست پلاژهای استانبول همراه با آدرس دقیق آنها:

پلاژهای منطقه اروپایی استانبول کدامند؟

پلاژ مِنِکشه:

پلاژ مکنشه یا ترجمه فارسی آن پلاژ بنفشه در بخش اروپایی استانبول و در منطقه کوچوک چکمجه است. پلاژ منکشه در کنار دریای مرمره قرار دارد. از آنجایی که این پلاژ به فلوریا هم نزدیک است گاهی به آن پلاژ منکشه فلوریا می‌گویند. طول ساحل آن 620 متر است و امکاناتی نظیر 200 تخت همراه با سایبان دارد. 5 دوش حمام و 12 چشمه سرویس بهداشتی از دیگر امکانات این پلاژ است. همچنین اگر با خودروی شخصی عازم آنجا می‌شوید، ظرفیت پذیرایی از 100 ماشین را دارد. می‌توانید با خودتان خوراکی ببرید. نکته مهم‌تر اینکه اگر روزهای تعطیل (شنبه و یکشنبه) قصد دارید به پلاژ منکشه بروید، حتما صبح زود حرکت کنید تا بتوانید جای مناسبی به دور از ازدحام جمعیت پیدا کنید. دمای آب در روزهای گرم تابستان معمولا کمتر از 25 درجه سانتی‌گراد است. فاصله این پلاژ از مرکز بخش کوچوک‌چکمجه در بخش اروپایی استانبول، حدود 2 کیلومتر است. ساحل منکشه شنی است اما زمین در قسمت دریایی در بخش‌هایی سنگ دارد. از نظر عمق برای کسانی که شنا بلد نیستند هم مناسب است و البته برای بچه‌های کوچک عمق مناسبی دارد. استفاده از این پلاژ رایگان است.

پلاژ آکچاکِسه:

این پلاژ بسیار زیبا در بخش شیله در استانبول است. از مرکز شهر شیله کمتر از 20 کیلومتر فاصله دارد. میانگین دمای هوا وقتی کنار ساحل هسیتد و در روزهای گرم کمتر از 25 درجه سانتی گراد است. اگر تمایل دارید با ماشین شخصی وارد شوید در یک فاصله مناسبی از ساحل باید با پرداخت مبلغی ماشین‌تان را پارک کنید اما ورود به خود پلاژ آکچاکِسه برای عموم رایگان است. دریایی که قرار است با رفتن به پلاژ آکچاکِسه در آن شنا منیدو لذت ببرید، دریای سیاه است. نکته مثبت این پلاژ این است که زمین ساحلش و همینطور زمین دریای آن شن است. با پای برهنه می‌توانید در هر منطقه از آن قدم بزنید. این پلاژ نجات غریق دارد. البته خوب است بدانید که گاهی مواج می‌شود اما مشکل خاصی به خصوص در فصل تابستان برای شنا کردن ایجاد نمی‌کند. این پلاژ کافه تریا و رستوران دارد. این پلاژ ار جمله پلاژهای دوستدار حیوانات است؛ بنابراین به احتمال زیاد هنگام شنا کردن حیوانات خانگی را خواهید دید. حمام به صورت کابینی برای دوش گرفتن و سرویس بهداشتی دارد. پلاژ آکچاکِسه فاقد تخت است و فقط سایبان یا چتر آفتابگیر دارد.

پلاژ سلیم پاشا:

در منطقه سیلیوری استانبول و در بخش اروپایی آن است. این پلاژ تقریبا وسط ازدحام منطقه سیلیوری استانبول است و از همه خیلی نقاط استانبول می‌توان با اتوبوس به آنجا بروید. پلاژ سلیم پاشا رایگان است. در دریای مرمره شنا خواهید کرد و میانگین دمای آب 23 درجه است. پلاژ سلیم پاشا امکانات خوبی دارد مانند بوفه برای تهیه خوراکی، رستوران و کافه تریا. تخت و چتر آفتابگیر دارد. عمق آن برای بچه‌ها و کسانی که شنا کردن نمی‌دانند خوب است. نجات غریق دارد و بسیار از این نظر قابل اعتماد و خوب است. ساحل بیرونی آن در بعضی قسمت‌ها سنگی و در برخی جاها شنی است. اما این را بدانید که زمین بخش دریای آن کاملا شنی است. طول پلاژ سلیم پاشا در کنار دریای مرمره حدود 800 متر است.

پلاژهای بخش آسیایی استانبول کدامند؟

پلاژ جاده بوستان:

این پلاژ سه شعبه دارد.

پلاژ جاده بوستان 1، در بخش آسیایی و طولش حدود 500 متر است و یک برج نجات غریق دارد. این پلاژ امکاناتی مانند تخت و چتر آفتاب دارد علاوه بر این ها بیش از 10 کابین تعویض لباس و حدود 10 تا دوش دارد. ورودی برای کودکان زیر هفت سال رایگان است.

پلاژ جاده بوستان2، نزدیک شعبه 1 قرار دارد. استفاده از این ساحل برای عموم و در هر سنی رایگان است. طول این ساحل زیبا حدود 300 متر است و شما می‌توانید شنا کردن در دریای مرمره را در این پلاژ زیبا تجربه کنید. شهرداری استانبول این پلاژ را بنا کرده و امکانات آن شامل 500 چتر آفتابگیر، 1سرویس بهداشتی، 8 دوش و یک برج نجات غریق است.

پلاژ جاده بوستان 3 در بخش آسیایی استانبول و در محله کادیکوی قرار دارد. استفاده از این پلاژ رایگان است. از مرکز محله کادیکوی حدود 7 کیلومتر فاصله دارد. این پلاژ از طرف IBB یا شهرداری مرکزی استانبول احداث شده است. با توجه به اینکه این پلاژ در آخر هفته‌ها بسیار شلوغ است پیشنهاد می‌کنیم وسط هفته از آن استفاده کنید یا آخر هفته‌ها صبح زود به این پلاژ بروید. ساحل آن هم سنگی است و هم شنی، همین وضعیت برای کف دریا هم هست. طول این پلاژ 250 متر است و در کنتر دریای مرمره است. در این پلاژ امکاناتی مانند دوش برای حمام و کابین برای تعویض لباس وجود دارد. سرویس بهداشتی دارد و از نظر امنیتی وضعیت خوبی دارد چون ماموران امنیتی (پلیس) در آنجا مستقر است. این پلاژ رستوران یا کافه ندارد اما بوفه‌ای دارد که می‌توانید از ان خوراکی تهیه کنید.

به جز مواردی که نام برده شد، استانبول دارای مناطق ساحلی بسیاری است. می‌توان به 9 ساحل پرطرفدار ترکیه اشاره کرد. به ساحل شنی کولیوس در شمال غرب و ساحل شنی شیله در شمال شرقی استانبول اشاره کرد. محله‌هایی مانند باکرکوی، بیلیکدوزو، ساری یر، کادیکوی، بیکوز و بیوک چکمجه همگی دارای ساحل شنی هستند و آماده استفاده برای خانواده‌ها.

تورکشتی تفریحی1398/05/14 | کد مطلب: 4558
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


به اشتراک بگذارید:

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!بيشترين بازديد امروز در گروه گردشگری


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
غار چهل ستون چرداول