تبلیغ صدا و سیما برای بزرگترین بدهکار بانک تجارت/لزوم نظارت بیشتر بانک مرکزی بر فرآیند اعطای وام + فیلم


تبلیغ صدا و سیما برای بزرگترین بدهکار بانک تجارت/لزوم نظارت بیشتر بانک مرکزی بر فرآیند اعطای وام + فیلم

نکته ای که در این میان جالب به نظر می رسد، گزارش تبلیغی صدا و سیما برای جواد توکلی طرقی، بزرگترین بدهکار بانک تجارت است، که به تبلیغ فعالیتهای او می پردازد.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز :بر اساس صورت های مالی بانک تجارت، تسهیلات اعطایی این بانک در سال ۹۷ حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است. بزرگترین بدهکار این بانک، فردی به نام جواد توکلی طرقی است. این فرد تا پایان بهار سال جاری با بیش از 1807 میلیارد تومان تسهیلات غیرجاری، بزرگترین بدهکار این بانک است.

با جستجو در سایت روزنامه رسمی، مشخص می شود، این فرد، مالک شرکت فولاد نطنز و هفت شرکت دیگر است.

نکته ای که در این میان جالب به نظر می رسد، گزارش تبلیغی صدا و سیما برای این بدهکار بزرگ بانکی است که به تبلیغ فعالیتهای او می پردازد.

*پرداخت تسهیلات یعنی خلق پول

پرداخت تسهیلات توسط بانک به معنای خلق پول در اقتصاد است؛ لذا ضروری است بانک مرکزی با نظارت دقیقتر بر فرآیند تسهیلات دهی نظام بانکی، مانع از خلق پول بی ضابطه بانک‌ها و آثار منفی آن در اقتصاد شود.

*بانکها چک بی محل می کشند

در همین رابطه، علی سعدوندی کارشناس مسائل بانکی گفت : رابطه بانک و بانک مرکزی مثل رابطه تاجر و بانک است. تاجر با کشیدن چک، از هیچ، پول خلق می‌کند. مسئله این است که ‌آیا تاجر، در حساب بانکی خود به اندازه کافی منابع دارد تا در زمان مقتضی در سررسید، این چک را نقد کند یا خیر؟ بانکی که نزد بانک مرکزی ذخایر کافی ندارد و اقدام به ایجاد مقدار زیادی تسهیلات می کند، مثل تاجری است که چک بی محل می کشد.

*بانک مرکزی منفعل است

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تفاوت بانک و تاجر بدحساب گفت: تفاوت بانک با تاجر این است که اگر تاجری چک بی محل بکشد، بانک با او همکاری نمی کند. اما وقتی بانک‌های تجاری تسهیلات غیر جاری در اختیار افراد قرار می دهند، بانک مرکزی در بسیاری از موارد منفعل عمل می کند و به حساب سپرده آنها نزد بانک مرکزی اعتبار واریز می کند.

* بانکها منابع کشور را بین افراد خاص توزیع می کنند

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که چگونه می توان خلق پول بانک ها را به سمت بخش های مولد اقتصادی هدایت کرد، گفت: مشکل نظام بانکی ما این است که در ایران بانک ها تاسیس می شوند تا منابع کشور را جذب کرده و در اختیار افراد خاص قرار دهند.

* از همان ابتدا مشخص است وام ها را باز نمی گردانند

وی در پایان با اشاره به نفوذ مسئولان بانکی در نظام اقتصادی و سیاسی کشور گفت: پول خلق شده توسط بانک ها در اختیار افرادی قرار می گیرد که بنای کار تولیدی یا تجاری یا اقتصادی ندارند و از همان ابتدا مشخص است که بنای بازپرداخت این وام ها را ندارند.

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location