آموزش منجوق دوزی روی پارچه با روش‌های مختلف


آموزش منجوق دوزی روی پارچه با روش‌های مختلف

منجوق دوزی روی پارچه از هنر‌های سنتی و یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تزیین انواع لباس‌های مجلسی، مانتو و تابلو‌های هنری است که به روش‌های متنوعی صورت می‌گیرد.

ستاره | سرویس خانه داری - منجوق به مهره‌های ریز و شیشه‌ای گفته می‌شود که در رنگ‌های متنوعی وجود دارد و با طرح‌های مختلفی بر روی پارچه‌هایی از جنس مخمل، ابریشم ضخیم، تافته، ساتن و پارچه‌های براق دوخته می‌شود. منجوق دوزی روی پارچه مانند گلدوزی روی لباس از هنر‌های زیبا و سنتی ایران است. این هنر که به رودوزی نیز معروف است بیشتر برای تزیین لباس‌های مجلسی و با ارزش و ساخت تابلو‌های هنری کاربرد دارد. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به این هنر علاقه دارید، در ادامه با آموزش منجوق دوزی روی پارچه با ما همراه باشید ...

روش‌های منجوق دوزی

به طور کلی منجوق دوزی روی پارچه به دو روش صورت می‌گیرد:
منجوق‌ها به صورت تکی بر روی پارچه دوخته می‌شوند. در این حالت دوام کار بالاست. منجوق‌ها به صورت چند تایی به نخ کشیده می‌شوند، سپس در محل مناسب بر روی پارچه قرار گرفته و با نخ و سوزن دیگری در بین منجوق‌ها بست زده می‌شود. در این حالت دوام کار کمتر است.

آموزش منجوق دوزی روی پارچه به صورت مرحله به مرحله

وسایل لازم:

نخ نازک همرنگ پارچه سوزن منجوق دوزی کارگاه منجوق و ملیله

روش کار:

پیاده کردن طرح روی پارچه: هنر منجوق دوزی برای تزیین پارچه‌های طرح‌دار و ساده به کار می‌رود. در صورت استفاده از پارچه‌های طرحداری مانند گیپور نیازی به کشیدن طرح بر روی پارچه نیست و منجوق دوزی بر روی طرح‌های پارچه انجام می‌شود. ولی در صورت استفاده از پارچه ساده، باید طرح را روی پارچه بکشید. برای این منظور، طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ روغنی کشیده و سپس با استفاده از کاغذ کاربن خیاطی بر روی پارچه منتقل کنید. فیکس کردن پارچه: برای فیکس کردن پارچه و راحت‌تر شدن کار منجوق دوزی، قسمتی از پارچه که روی آن طرح پیاده شده را در کارگاه قرار دهید. دوخت منجوق روی پارچه: منجوق دوزی روی پارچه به روش‌های مختلفی مانند روش خطی، روش توپر، برگ دوزی، بست دوزی، دوباره دوزی و برجسته دوزی صورت می‌گیرد که هر یک از آن‌ها زیبایی خاص خود را دارند و معمولا متناسب با طرح مورد نظر استفاده می‌شوند. در ادامه چند نمونه منجوق دوزی روی پارچه آموزش داده شده است.


روش خطی

سوزن را از ابتدای خطی که قصد دوختن آن را دارید، خارج کرده و یک عدد منجوق در آن وارد کنید. سوزن را در پارچه فرو برده و نخ را بکشید تا منجوق به پارچه بچسبد. مجددا سوزن را یکی دو میلیمتر جلوتر در پارچه فرو کنید و منجوق بعدی را در آن وارد کنید. مراحل فوق را تکرار کنید تا یک ردیف منجوق بر روی یک خط ممتد دوخته شود.


روش توپر

منجوق دوزی به روش توپر همان منجوق دوزی به روش خطی است که در آن خطوط منجوق در کنار هم دوخته می‌شوند تا سطح مورد نظر با این خطوط پر شود.

برگ دوزی

برگ دوزی با استفاده از ملیله شکسته و برای دوخت اطرف برگ‌ها به صورت جناغی استفاده می‌شود. برای برگ دوزی مراحل زیر را انجام دهید:

سوزن را از پارچه خارج کرده و ملیله را در نخ وارد کنید. سوزن را بر روی طرح و به فاصله طول ملیله در پارچه فرو برده و نخ را بکشید تا ملیله بر روی پارچه محکم شود. حالا سوزن را در فاصله وسط ملیله از پارچه خارج کنید و ملیله بعدی را در نخ وارد کنید. مراحل فوق را تکرار کنید تا دوخت روی طرح مورد نظر کامل شود.


بست دوزی

بست دوزی اغلب برای تزیین تابلو‌های هنری به کار می‌رود و در واقع نوعی روش خطی است. در این روش:

دو سوزن را نخ کرده، سوزن اول را از پارچه خارج کنید و چند عدد منجوق را به نخ بکشید. سپس سوزن را به فاصله طول منجوق‌ها از پارچه خارج کنید و نخ را بکشید تا منجوق‌ها روی پارچه محکم شوند. حالا سوزن دیگر را در پارچه فرو کرده و بر روی نخی که منجوق‌ها از میان آن گذشته، بست بزنید.


دوباره دوزی

سوزن را از پارچه خارج کرده و دو عدد منجوق را به نخ بکشید. پس از محکم کردن منجوق‌ها بر روی پارچه، سوزن را از پشت پارچه و از وسط منجوق‌ها بیرون آورده و نخ را برای بار دوم از دانه آخر رد کنید. مراحل فوق را تکرار کنید.برجسته دوزی

در این حالت از دو روش می‌توان برای برجسته نمودن منجوق دوزی روی پارچه استفاده کرد:

تعداد منجوق‌ها را در سطح مورد دوخت، بیشتر از اندازه گرفت. زیر طرح را با پنبه، پشم شیشه یا الیاف برجسته نموده وسپس شروع به دوخت کرد.


سخن آخر

هنر منجوق دوزی همانند سایر هنر‌های دستی از ظرافت بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل نیازمند دقت و حوصله است تا بتوان در آن مهارت کسب کرد. منجوق دوزی روی پارچه بیشترین کاربرد را در تزیین مانتو و لباس مجلسی دارد و علاوه بر جنبه هنری می‌تواند یک منبع درآمد باشد. در صورت تمایل به آشنایی با دیگر هنر‌های دستی و استفاده از آموزش‌های ارائه شده در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنیم به مقالات «آموزش گام به گام جواهر دوزی» و «آموزش روبان دوزی برجسته طرح گل رز» مراجعه کنید.

نظر شما در مورد منجوق دوزی روی پارچه چیست؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با دیگران به اشتراک بگذارید.


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز
انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

  • مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی
  • مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی
  • انتخاب خط تولید و پرفرمای ماشین آلات
  • خدمات اخذ استاندارد
  • خدمات طراحی و مهندسی
  • خدمات ثبت شرکت و برند 
سفارش پروژه درخواست همکاری

بيشترين بازديد امروز در گروه هنرهای دستی

آمار و اطلاعات مناسب برای رشد و توسعه کسب و کارها

آمار و اطلاعات تجارت،صنعت و اصناف

  • آمار واردات و صادرات از سال 1385 تا کنون به تفکیک کد تعرفه محصول،کشور،گمرک
  • آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی فعال و در حال ساخت با امکان جستجو براساس محصول،کد آیسیک و ...
  • اطلاعات 2،500،000 واحد صنفی کشور

تجارت صنعت اصناف

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
فوری و رسمی ؛ سردار آزمون همه را غافلگیر کرد + سند