یکی از انواع کاردستی های جالب و زیبا که طراحی جالبی دارد و با استفاده از کاغذ می توان آن را درست کرد موشک کاغذی می باشد که اکثر کودکان و نوجوانان با توجه به کاربرد جالبی که این نوع سازه دارد علاقه خاصی به آن دارند، در همین زمینه قصد داریم در این مطلب شما عزیزان را با نحوه ساخت موشک کاغذی به روشی بسیار ساده و راحت آشنا کنیم.

آموزش ساخت موشک کاغذی کودکانه

ساخت موشک کاغذی در واقع یک نوع سرگرمی نوستالژیک و لذت بخش است که اکثر افراد علاقه مند به درست کردن آن می باشند. شما می توانید به روش های مختلف و ساده ای با استفاده از کاغذ این کاردستی را در شکل ها و مدل های مختلفی بسازید و به این صورت اقدام به ساخت اسباب بازی ساده و سرگرم کننده برای کودکان نمایید. در مطالب قبلی نحوه ساخت تفنگ کاغذی، فرفره کاغذی، ساخت تیر کمان، قایق و… را آموزش داده ایم که از آنها می توان به عنوان کاردستی کودکانه با کاغذ و همچنین اسباب بازی سرگرم کننده استفاده نمود.

این کاردستی می تواند علاوه بر سرگرم نمودن باعث افزایش خلاقیت در کودکان و نوجوانان گردد. شما می توانید با چند راهکار ساده این کاردستی را به گونه ای بسازید که بسیار با کیفیت بوده و قابلیت پرواز را برای مسافت های طولانی داشته باشد.

با توجه به این که بیشتر کودکان علاقه زیادی به این نوع کاردستی دارند بنابراین شما می توانید با همکاری و مشارکت آن ها در منزل با استفاده از روش های مختلفی نمونه های جالب و با کیفیتی از آن را بسازید و آن را به منظور سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت در اختیار فرزندتان قرار دهید.

بدین ترتیب در ادامه این مطلب به منظور آشنایی و یادگیری شما عزیزان با روش درست کردن این سازه کاغذی به آموزش یک نمونه جالب و زیبا از این نوع کاردستی به صورت گام به گام پرداخته ایم.

مراحل درست کردن موشک کاغذی حرفه ای

این مدل نسبت به نمونه های دیگر این کاردستی روش ساختن پیچیده ای دارد، اما به دلیل تعادل زیادی که دارد می تواند مسافت طولانی تری را در هوا طی کند.

در ابتدا یک عدد کاغذ A4 را بردارید و سپس گوشه بالایی طرف چپ کاغذ را به طرف پایین تا بزنید به شکلی که قسمت نوک کاغذ به لبه طرف راست برسد. بعد از آن تای ایجاد شده را باز نمایید.

در گام بعدی گوشه بالایی طرف راست کاغذ را به طرف پایین تا بزنید به گونه ای که قسمت نوک کاغذ را به لبه طرف چپ کاغذ برسانید.

سپس این تای ایجاد شده را نیز باز کنید.

بعد از آن گوشه بالایی طرف راست کاغذ را به طرف پایین کاغذ تا زده به نحوی که این دفعه قسمت نوک کاغذ به قسمت تای ایجاد شده از نوک طرف راست و لبه طرف چپ کاغذ برسد.

همین عمل را با گوشه طرف چپ قسمت بالای کاغذ نیز انجام دهید.

کاغذ را به شکل عرضی به طرف بیرون تا بزنید و سپس تای آن را مجددا باز نمایید.

در گام بعدی کاغذ را به شکل طولی تا زده به گونه ای که قسمت لبه بالایی کاغذ بر روی لبه پایینی کاغذ قرار گیرد.

سپس دو گوشه بالایی کاغذ را به طرف پایین تا زده به نحوی که در محل تای عرضی ایجاد شده به همدیگر برسند.

بعد از آن این تای ایجاد شده را باز کرده تا خط تای انجام شده به گونه ای به عنوان راهنمای گام بعدی شما عمل کند.

سپس قسمت نوک بالایی کاغذ را که به طرف پایین تا زده بودید دوباره به طرف بالا تا بزنید به شکلی که قسمت تای جدید به طور دقیق بر روی خط راهنمای مرحله قبل قرار بگیرد و با آن مطابقت داشته باشد.

در مرحله بعدی دو گوشه کاغذ را به طرف پایین تا زده به شکلی که هر یک بر روی خط راهنمای ایجاد شده طرف خودشان قرار گیرند. به این شکل قسمت ساختار بال موشک کاغذی شما ساخته می شود.

سپس یک تای جدید بر روی هر کدام از بال ها ایجاد نمایید. این تا در واقع همان تای خط راهنما می باشد که در مراحل قبلی ایجاد کرده بودید.

این عمل را بر روی هر دو بال موشک کاغذی ایجاد نمایید. سپس قسمت نوک موشک را به طرف پایین تا بزنید به شکلی که خط تا به قسمت تاخوردگی بال ها در قسمت بالا برسد.

بعد از آن تمامی بدنه موشک کاغذی را به شکل عرضی به طرف بیرون تا کنید. باید توجه داشته باشید که این مهمترین تا در روش ساختن موشک کاغذی حرفه ای می باشد و در واقع نقش مهم و تاثیرگذاری را در نحوه ایجاد تعادل موشک دارد.

در مرحله بعدی بال ها را به طرف پایین تا زده به شکلی که لبه بال ها بر روی لبه پایینی موشک قرار گیرد.

اکنون موشک کاغذی حرفه ای شما کاملا آماده شده است و می توانید آن را برای بازی و مسابقه در اختیار فرزندتان قرار دهید.

در مطلب ارائه شده با نحوه ساخت موشک کاغذی به روشی ساده و راحت آشنا شدید که امیدواریم مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد و بتوانید با یادگیری این بخش آموزشی این کاردستی جالب را به همراه فرزندتان در منزل بسازید و از هنر دست خود لذت ببرید.