سوپر یکشنبه انتخاباتی آمریکای لاتین


روز یکشنبه در سه کشور آمریکای لاتین یعنی بولیوی، اکوادور و بولیوی انتخابات برگزار می‌شود.

به گزارش شفاف، به نقل از نشریه فارن پالیسی، روز یکشنبه در اکوادور دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود؛ پرو انتخابات کنگره و دور نخست انتخابات ریاست جمهوری دارد و رای دهندگان بولیوی هم دور دوم انتخابات برای تعیین چهار فرماندار خود را برگزار می‌کنند.

شیلی نیز قصد داشت تا روز یکشنبه هیات‌هایی را برای مجمع قانون گذاری انتخاب کند اما این انتخابات به دلیل افزایش شیوع کرونا به مه سال ۲۰۲۱ تغییر یافته است.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری و کنگره اکوادور هفت فوریه برگزار شد، جنبش اعتراضات سال ۲۰۱۹ به حمایت از احزاب چپ تبدیل شد که خود را در مخالفت با رافائل کوره‌آ، رئیس جمهور سابق می‌دانستند.

بحران سیاسی نوامبر گذشته میلادی در پرو باعث شد تا پارلمان قانونگذاری این کشور برای حفاظت از خود دست به اقداماتی برای مقابله با فساد زده و رئیس جمهوری را برکنار کند. اعتراضات گسترده نیز باعث شد تا جانشین رئیس جمهوری نیز استعفا دهد. در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه همه کاندیداها برای پیروزی از حمایت زیادی برخوردار نیستند. به طوریکه بر اساس نتایج دو نظرسنجی اخیر هیچ یک از پنج کاندیدا بیش از ۱۲ درصد نتوانستند کسب کنند. وضعیت کاندیداها برای انتخابات کنگره نیز همینطور است.

دور دوم انتخابات محلی بولیوی نیز در چهار حوزه انتخابی از ۹ حوزه برگزار می‌شود؛ رقابت‌هایی که می‌تواند منجر به افزایش قدرت طرفداران جنبش برای سوسیالیسم اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق این کشور شود.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!بيشترين بازديد امروز در گروه سیاسی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
شیر عصبانی دزد توله‌اش را خورد