محموله 2 میلیون بشکه‌ای میعانات گازی ایران به ونزوئلا رسید


محموله 2 میلیون بشکه‌ای میعانات گازی ایران به ونزوئلا رسید

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، رویترز به نقل از منابع آگاه و خدمات رهیابی نفتکش ها نوشت، یک نفتکش غول پیکر ایران حامل 2 میلیون بشکه میعانات گازی است که این هفته، تخلیه محموله خود در بندر...

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، رویترز به نقل از منابع آگاه و خدمات رهیابی نفتکش ها نوشت، یک نفتکش غول پیکر ایران حامل 2 میلیون بشکه میعانات گازی است که این هفته، تخلیه محموله خود در بندر اصلی شرکت ملی نفت ونزوئلا (PDVSA) را آغاز کرده است.

شرکت ملی نفت ونزوئلا و شرکت ملی نفت ایران در نیمه دوم سال گذشته، قرارداد سوآپ برای تبادل میعانات گازی ایران با نفت سنگین ونزوئلا را آغاز کردند. این قرارداد، برای ادامه تولید نفت ونزوئلا، نقش حیاتی دارد زیرا این کشور برای حمل و نقل و صادرات نفت خود به رقیق کننده هایی نظیر میعانات گازی نیاز دارد.

سال گذشته، این دو شرکت دولتی که هر دو تحت تحریم های آمریکا قرار دارند، 4.82 میلیون بشکه میعانات گازی را با 5.55 میلیون بشکه نفت سنگین مبادله کردند که بیشتر با کشتی های با پرچم ایران انتقال یافت. میعانات گازی، یک نفت فوق العاده سبک است.

این دو کشور تحت قراردادی که در سال 2020 شروع شد، بنزین ایران را در ازای سوخت جت ونزوئلا مبادله کردند و به برطرف کردن مشکل کمبود سوخت در این کشور آمریکای جنوبی کمک کردند.

بر اساس برنامه واردات و صادرات شرکت ملی نفت ونزوئلا که به دست رویترز رسیده است، نفتکش بسیار غول پیکر با پرچ ایران به نام «استرلا» تحت مالکیت شرکت ملی نفتکش ایران در روز جمعه وارد آب های ونزوئلا شده است.
بر اساس داده های خدمات رصد تنکر ترکرز، این نفتکش در ماه دسامبر پیش از خروج از بندر تمبک ایران، سیستم های رهیابی خود راخاموش کرد و در روز دوشنبه با کمک یدک کش وارد بندر خوزه شرکت ملی نفت ونزوئلا شد.
بر اساس شرایط این قرارداد، این میعانات گازی باید در ماه دسامبر به ونزوئلا می رسید اما به علت کمبود منابع ذخیره سازی و مشکلات بندر خوزه، با تاخیر همراه بوده است.
کمبود ظرفیت ذخیره سازی در ساحل که شرکت ملی نفت ونزوئلا را مجبور کرد در سال گذشته به ذخیره سازی بر روی آب روی بیاورد، اخیرا سبب شده است تا این شرکت، صادرات نفت خام رقیق شده که ترکیبی از نفت فوق سنگین و میعانات گازی وارداتی است به آسیا از سر بگیرد.
تحلیلگران صنعت نفت می گویند، تولید نفت ونزوئلا در ماه‌های اخیر با کمک فنی ایران و سایر بازیگران که به این کشور کمک می‌کنند تا تحریم های آمریکا را دور بزند، 2 برابر شده است.
منابع آگاه در صنعت نفت به «میامی هرالد» گفته ‌اند تولید نفت ونزوئلا در ماه دسامبر 2020 (ماه گذشته میلادی) به‌طور متوسط به 900 هزار بشکه در روز رسیده است و می‌تواند در ماه ژانوه (ماه جاری میلادی) به 850 هزار بشکه در روز برسد که این امر بیشتر به لطف محموله ‌های منظم تینر از ایران رخ داده است که به ونزوئلا اجازه داد تا کاهش تولید داخلی را جبران کند.
نفتای ایران که برای دور زدن تحریم‌ها از مسیرهای مبهم به دست ونزوئلا می‌رسد، برای فروش نفت خام میدان نفتی اورینوکو ضروری است؛ نفت این میدان برای فروش در بازارهای جهانی نیاز به رقیق شدن دارد.
از آن جهت واردات این رقیق کننده ها برای ونزوئلا حیاتی است که نفت میدان اورینوکو این کشور بسیار سنگین بوده و بدون اضافه کردن رقیق کننده امکان استخراج آن وجود ندارد.
نبود این مواد ونزوئلا را مجبور کرده بود تا در سال ۲۰۱۹ نفت شیرین سبک با قیمت بالای خود را با نفت فوق‌سنگین میدان اورینوکو ادغام کند تا بتواند نفت این میدان را استخراج کند و این مسئله باعث کاهش قابل توجه درآمدهای نفتی این کشور شده بود.

انتهای پیام/

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!بيشترين بازديد امروز در گروه اقتصادی

پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها