آمپول هاش سی جی و به هم ریختگی پریود


آمپول هاش سی جی و به هم ریختگی پریود

آیا تزریق آمپول اچ سی جی به منظور بارداری روی تاریخ قاعدگی تاثیر می گذارد؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: آیا تزریق آمپول هاش سی جی به منظور بارداری روی تاریخ قاعدگی تاثیر می گذارد؟ معمولا در دوره 32 روزه چند روز بعد از تزریق آمپول جواب تست خانگی و بتا صحیح است؟

دکتر لیلا قضاتی، متخصص زنان و زایمان:
دوست عزیز باید بگویم که اگر بعد از انجام آزمایش و بررسی های لازم مشخص شود که شما باردار نیستید به هم ریختگی دوران قاعدگی شما می تواند به دلیل این باشد که با تزریق آمپول هاش سی جی یک هورمون به صورت اکسترنال و خارجی وارد بدن شما شده است که می تواند نه تنها بر روی میزان خونریزی دوران قاعدگی شما تاثیر بگذارد بلکه می تواند بر تاریخ قاعدگی شما نیز تاثیر گذار باشد. معمولا اگر آمپول هاش سی جی در سیکل قاعدگی تزریق شود، دو هفته بعد از تزریق آن -اگر شما باردار باشید- آزمایش تست بتا عدد مثبت را نشان می دهد.
مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
آمپول اچ سی جی چیست؟
اچ سی جی یک هورمون در بدن است که تکامل نرمال یک تخمک را در هر تخمدان زن حمایت میکند و باعث تحریک آزاد شدن تخمک از تخمدان در طول تخمک گذاری میشود. در واقع اچ سی جی هورمونی است که در بدن زنان بوسیله رویان بعد از عمل لانه گزینی تولید میشود. حضور اچ سی جی نشاندهنده بارداری شماست. در نعدادی از سرطانها نیز این هورمون تولید میشود.
اچ سی جی برای القای تخمک گذاری و درمان ناباروری زنان کاربرد دارد و در مردان مقدار اسپرم را افزایش میدهد.اچ سی جی در پسران جوان زمانیکه بیضه ها هنوز پایین نیامده است قابل استفاده است.که این یک اختلال غدد هیپوفیز است. اچ سی جی ممکن است برای درمان های دیگر نیز استفاده شود.

مقدار تزریق آمپول اچ سی جی
1- القای تخمک گذاری
برای درمان کمکی عدم تخمک گذاری در زنان مبتلا به ناباروری به علت نارسایی اولیه تخمدان، از جمله در زنان تحت درمان با فن آوری تولید مثل (ART) و برای القای تخمک گذاری در زنان تحت درمان با کلومیفن که واکنش فولیکولی مناسبی نشان می دهند، اما تخمک گذاری رخ نمی دهد

دوز عضلانی:
زنان بالغ: 5000-10،000 واحد USP از HCG IM به عنوان یک دوز در روز مناسب، که توسط معاینه و سونوگرافی پس از آخرین دوز کلومیفن (معمولا 3-4 روز پس از آخرین دوز کلومیفن)، مشخص می شود.
2- برای القای تخمک گذاری پس از درمان با منوتروپین یا پولیتروپین در زنان با ناباروری
دوز عضلانی:
زنان بالغ: 5000-10،000 واحد USP از HCG IM به عنوان یک دوز یک روز پس از آخرین دوز منوتروپین یا FSH قبل از درمان. برچسب منتروپین توصیه می کند HCG به مقدار 10،000 واحد USP برای عدم تخمک گذاری مصرف شود.
3- برای حمایت فاز لوتئال بیماران خانم نابارور با هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک پس از تکمیل یک پروتکل القای تخمک گذاری معمول با FSH / LH (منوتروپین)
دوز عضلانی:

زنان بالغ: 2500 واحد USP از HCG IM به صورت یک دوز تنها 8 روز پس از دوز اولیه HCG داده شده است.
4- برای القاء تخمک نهایی بالغ در آماده سازی برای برداشت تخمک در خانم هایی که از IVF و یا سایر روش های ART پس از درمان follitropin استفاده می کنند:
دوز عضلانی:
زنان بالغ: هنگامی که تعداد کافی از فولیکول ها در درمان FSH وجود دارد، FSH قطع می شود و بلوغ نهایی فولیکول ها با تجویز 5000-10،000 واحد USP از HCG IM به صورت یک دوز یک روز پس از آخرین دوز از FSH اتفاق می افتد. بازیابی تخمک معمولا بعد از 34-36 ساعت، قبل از تخمک گذاری رخ می دهد.
حداکثر حد مجاز دارو
توصیه هایی برای محدودیت حداکثر دوز در دسترس نیست. رژیم های داروی گنادوتروپین کوریونیک (HCG) انسانی به سن، جنسیت، وزن، وضعیت درمان، محصول انتخاب شده و تصمیم پزشک بستگی دارد. بنابراین، دوزها ممکن است به طور گسترده ای متفاوت باشند.
آمپول اچ سی جی و ناباروری
این هورمون برای درمان ناباروری هم استفاده میشود که زمانی قابل استفاده است که تخمک گذاری با مشکل روبرو است. اچ سی جی به آزاد شدن تخمک سالم تر و قویتر از تخمدانها کمک میکند. معمولا این آمپول برای درمان pcos منجرشونده به ناباروری، ivf، iui است و معمولا اگر سایر داروهای محرک قادر به تخمک گذاری نباشند استفاده میشود. این هورمون در مردان نیز باعث افزایش تعداد اسپرم در حجم کم شود و باعث بلوغ بیضه ها شده و باعث ادامه تولید پروژسترون در مردان بعد از تولید منی است.

اطالاعات مهم درباره آمپول اچ سی جی
آمپول اچ سی جی زیر پوست یا به داخل عضله تزریق میشود. اگر شما در خانه اچ سی جی را استفاده میکنید باید از مکان تزریق و چگونگی آن اطلاع داشته باشید. اگر مهارت ندارید بگذارید پزشک و یا پرستار این کار را برای شما انجام دهد. اگر این علائم را داشتید ممکن است خون لخته شده باشد و پزشک خود را مطلع کنید:
- درد
- تورم و قرمزی
- بی حسی دست و پا
- سرگیجه
- گیجی
- سردرد شدید
تعدادی زنان این علائم را با سندرم حساس شدن تخمدان اشتباه میگیرند بخصوص بعد از اولین دوره است. اگر هریک از علائم سندرم حساس شدن تخمدانها را داشتید به پزشک اطلاع دهید، این علائم شامل:
- درد شدید لگن
- تورم شدید دست و پاها
- درد معده
- تنگی نفس
- افزایش وزن
- اسهال
- استفراغ و حالت تهوع
- کمتر شدن ادرار روزانه
اچ سی جی باعث بلوغ زودرس در پسران میشود. اگر پسران این دارو را مصرف کنند بلوغ آنها جلو می افتد که اسن علائم شامل: کلفت شدن صداها، رشد مو پوبیک و افزایش آکنه و تعریق
استفاده از اچ سی جی شانس شما را برای یک یا چندقلوزایی افزایش میدهد. که بارداری چند قلویی برای مادر و جنین خطرناک است.اگر چه اچ سی جی به باردار شدن شما مک میکند اما دارویی است که در دوران بارداری قابل مصرف نیست و باعث نقص عصبی در کودک میشود.زمانی که باردار هستید آمپول اچ سی جی را استفاده نکنید.

هشدارها در مورد مصرف آمپول اچ سی جی (HCG)
این لیست ممکن است شامل تمام موارد احتمالی نباشد:
1- بارداری
گنادوتروپین کوریونی انسانی برای درمان های ناباروری استفاده می شود و در رده X بارداری FDA طبقه بندی شده است و پس از حاملگی متوقف می شود. هنگامی که آزمایش بر روی موشها انجام می شود، فرمولهای مشتق شده از حیوانات از HCG، موجب بروز آنومالی های مادرزادی شده است. در حالیکه داده های حیوانی همیشه نشان دهنده واکنش های انسان در بارداری نیست، احتمال آسیب جدی جنین نمی تواند رد شود. بنابراین، قبل از مصرف HCG با هر دوره درمان باروری، حاملگی باید رد شود. علاوه بر اثرات بالقوه روی جنین، پروتکل هایی که از HCG استفاده می کنند باعث افزایش خطر حاملگی چندقلو و خطرات مرتبط با آن می شوند.
2- شیردهی
گنادوتروپین کوریونی انسانی، HCG باید در زنان شیرده با احتیاط مصرف شود. اکثر این هورمون ها در شیر مادر یا بافت یافت می شوند. مشخص نیست که آیا HCG در شیر مادر توزیع می شود یا نه و چه تاثیری بر روی نوزاد شیرخوار دارد.

تداخلات دارویی آمپول HCG
تداخلات ممکن عبارتند از: مکمل های گیاهی و یا رژیمی ، مانند cohosh آبی، سیاه و سفید، و یا Chasteberry. این لیست ممکن است تمام تداخلات ممکن را توصیف نکند. لیستی از تمام داروها، گیاهان، داروهای غیر تجویزی و یا مکمل های غذایی که استفاده می کنید را به پزشک ارائه دهید. هیچ مطالعه ای در خصوص تداخلات اچ سی جی در انسان انجام نشده است.
برخی از داروهای گیاهی یا درمان های جایگزین ممکن است بر روی عملکرد هیپوتالاموس-هیپوفیز یا غلظت هورمون تأثیر داشته باشند و بنابراین ممکن است در درمان باروری تداخل ایجاد کنند. Chasteberry، میوه درخت چست، Vitex agnus-castus ممکن است با فعالیت درمانی داروهای ناباروری تداخل داشته باشد. یک مورد سندرم هیپرزیمولاسیون تخمدان و تکامل فولیکولهای چندگانه قبل از یکی از پروتکلهای IVF گزارش شده است. سطح گنادوتروپین سرم و هورمون ها باعث اتفاق نیفتادن بارداری شده است. به دلیل کمبود داده ها، درمان های گیاهی مورد استفاده برای سلامت زنان برای درمان باروری توصیه نمی شود.
cohosh سیاه، Cimicifuga racemosa، دارویی است که به طور بالقوه می تواند هورمون لوتئینیزه را مهار کند. این ماده می تواند به طور بالقوه عوامل خاصی از باروری را که باعث آزاد شدن گونادوتروپین می شود متوقف کند. به دلیل کمبود داده ها، درمان های گیاهی مورد استفاده برای سلامت زنان برای درمان باروری توصیه نمی شود.

قبل از استفاده از آمپول اچ سی جی
شما در موارد زیر از مصرف این آمپول جلوگیری کنید:
- بلوغ زودرس
- سرطان های مرتبط با هورمون مانند پروستات
اگر آلرژی دارید قبل از آن حتما به پزشک اطلاع دهید و یا اگر هریک از موارد زیر را داشتید به پزشک بگویید:
- تیروئید و یا اختلال غدد آدرنال
- کیست تخمدان
- بلوغ زودرس
- سرطان سینه، تخمدان، رحم،پروستات،هیپوتالاموس یا هیپوفیز
- خونریزی رحم
- بیماری قلبی
- بیماری کلیوی
- صرع
- میگرن
- آسم
اگر هریک از علائم بالا داشتید میزان دوز مصرفی برای شما تغییر خواهد کرد. اگرچه اچ سی جی به شما کمک میکند که باردار شوید اما در دوران بارداری قابل مصرف نیست.

چه اتفاقی می افتد اگر یک دوز آمپول اچ سی جی را فراموش کنم؟
باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

چه اتفاقی می افتد اگر زیاد از حد آمپول اچ سی جی را تزریق کنم؟
حتما به نزدیکترین مرکز پزشکی مراجعه کرده و پزشک را مطلع سازید.

کاربرد آمپول اچ سی جی 5000 چیست؟
گنادوتروپین کوریونی انسانی که جزء اولیه آمپول اچ سی جی 5000 است از سلول های جفتی خانم باردار به دست می آید و برای درمان ناباروری در زنان و مردان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای درمان مشکلات تاخیر بلوغ در کودکان استفاده می شود.
اچ سی جی چه کاری برای کاهش وزن می کند؟
رژیم اچ سی جی مقدار کالری مصرفی را به حدود 500 کالری در روز محدود می کند، که باعث کاهش وزن می شود. برخی مطالعات نشان می دهند هورمون اچ سی جی هیچ تاثیری بر کاهش وزن ندارد و اشتهای شما را کاهش نمی دهد.

آیا آمپول اچ سی جی منجر به سرطان می شود؟
بسیاری از بیماران نگران این موضوع هستند که تزریق هورمون اچ سی جی برای کاهش وزن موجب سرطان شود. اما این اتفاق نمی افتد. برخی از سرطانها، مانند سرطان تخمدان یا سایر سرطانهای زنانه، بدن را مجبور به تولید هورمون اچ سی جی می کنند. برای این بیماران، hCG توصیه نمی شود و نباید تجویز شود.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!بيشترين بازديد امروز در گروه سلامت مادر و نوزاد


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
واکسن زدن نوزاد در سرماخوردگی، مشکلی داره؟